Pytanie:
Czy mogę nadawać jednocześnie na 2 częstotliwościach?
Skyler 440
2013-12-05 02:48:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedzmy, że chcę wywołać CQ na 145.340, 145.940 i 146.140 w tym samym czasie, czy mogę wywołać jednocześnie wszystkie trzy, a następnie monitorować wszystkie trzy pod kątem odpowiedzi?

Dodałem US, ponieważ zadajesz pytanie prawne, które zależy od lokalizacji, a Twój znak wywoławczy sugeruje, że jesteś w USA. Popraw tag, jeśli jest nieprawidłowy.
Nie te trzy, chyba że wiesz, że na 34/94 nie ma repeatera.
Dwa odpowiedzi:
#1
+7
Adam Davis
2013-12-05 03:24:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiednia zasada, której wymaga twoja licencja, to:

Każdy licencjobiorca stacji i każdy operator kontrolny muszą współpracować przy wyborze kanałów nadawczych i jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu częstotliwości usług amatorskich. (FCC, część 97.101 (b))

Chociaż spamowanie na wielu kanałach tą samą transmisją pozwoli zaoszczędzić Ciebie czas, to najwyraźniej nie jest to najbardziej efektywne wykorzystanie przepustowość, którą udostępniasz innym. Ponadto możesz odpowiadać tylko na jeden naraz, więc jeśli otrzymujesz kontakty na dwóch z tych kanałów, zasadniczo zignorujesz odpowiedź na swoje pytanie, podczas gdy zajmujesz się drugim.

To nie jest dobre wykorzystania przepustowości, może być uznane za samolubne i irytujące dla innych operatorów oraz może stanowić naruszenie Twojej licencji.

Dla kontrprzykładu, w niektórych zawodach często używa się wielu nadajników jednocześnie pod jednym znakiem wywoławczym. Zakładam jednak, że na każde radio przypada jeden operator (niekoniecznie operator sterujący).
Technicznie rzecz biorąc, kwalifikowałyby się również połączone wzmacniacze.
#2
+1
SDsolar
2017-09-13 00:08:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wygląda na to, że prosta prawna odpowiedź brzmi TAK, ALE.

Nadawanie na wielu częstotliwościach nie jest nielegalne.

Wspomniałeś zarówno o 146.340, jak i 146.940 , a te wymagają trochę uwagi: jeśli jesteś na 146,94, co często jest wyjściem przemiennika, który miałby wejście na 146,34 - więc nawet jeśli słyszysz tam ludzi, jest mniej prawdopodobne, że usłyszą cię na tej częstotliwości. Aby pracować z ludźmi na .94, jeśli jest repeater, będziesz miał znacznie większy sukces nadawania na .34

Oznacza to również, że będziesz zakłócać przemiennik i własny sygnał wejściowy, jeśli transmitujesz zarówno na .34, jak i .94 - więc to wcale nie jest dobry pomysł.

Ponadto podczas pracy z przemiennikami należy pamiętać, że wielu będzie potrzebować niesłyszalnego tonu CTCSS, aby odblokować blokadę szumów. Często wskazuje to na zamknięty przemiennik, powiedzmy do konkretnego użytku w klubie, a nie do otwarcia dla przechodzących turystów.

Jeśli nadasz bez tonu, prawdopodobnie będziesz przeszkadzać autoryzowanemu użytkownikowi. To jest zdecydowane NIE.

Ponadto, nadawałbyś QRZ (wymawiane cue-are-zed) zamiast CQ na częstotliwości FM

Jeśli to zrobisz nadawać na więcej niż jednej częstotliwości naraz, miejmy nadzieję, że dzieje się tak dlatego, że masz możliwość odpowiadania na wszelkie wywołania zwrotne na dowolnej z nich. W przeciwnym razie zwiększyłoby to tylko zatory bez żadnych korzyści.

Więc ta część jest technicznie legalna.

Zawsze pamiętaj: tak jak w przypadku wszystkich rzeczy związanych z FCC, najważniejszą zasadą jest to, że nigdy kolidować z jakąkolwiek licencjonowaną usługą, w tym z innymi krótkimi wiadomościami.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...